AFL Canberra Hall of Fame

HALL OF FAME
YEAR NAME AREA
2006 James Black Player – Queanbeyan
Edney Blackaby Player – Manuka
Bob Bloomfield Player – Ainslie
Barry Browning Player – Ainslie
Jack Dorman* Player – Manuka
Roger Duffy Player – Eastlake
Keith Miller Player – Eastlake
Kevin Neale Player – Ainslie
Roy Watterston Player – Queanbeyan-Acton & Eastlake
Tony Wynd Player – Queanbeyan
2007 Geoff Harrold Player – Ainslie, West Canberra & Queanbeyan
Harrold Maddigan Player – Acton & Turner
Ralph Rendell Player – Ainslie
2008 Colin Monger Player – Acton
John Moody Player – RMC
Jack O’Dea League Administration
Alan Stevens Player – Ainslie
2009 Guy Cannon Player – Manuka/Weston, Southern District & Eastlake
Robert Franklin Player – Woden & Manuka
William Mahoney League Administration
Alan Muir* Player – Queanbeyan
2010 Ken Macdonald* League Administration
Bruce Whatman Player – Ainslie
Robert White Player – Belconnen
2011 Kevin Delmenico League Administration
Robert Hughes Player – Tuggeranong
Michael Kennedy Player – Queanbeyan
Peter Taylor Player – Belconnen
2012 Ron Cahill League Administration
Ken King Player – Eastlake
Steve Mahar Player – Belconnen
Charles Smith Player – Ainslie
2013 Mark Armstrong Player – Queanbeyan
David Bennett Player – Belconnen
David Grubb Player – Eastlake
John Mulrooney* League Administration
2014 Bob Stacey Umpire, League Administration
Michael Goiser Player – Queanbeyan
Roy William Player – Queanbeyan & Acton
Brett Hannam Player – Ainslie & Southern Districts
2015 Brian Quade Coach – Manuka & Queanbeyan
Keith Heales Administration – Ainslie
Keith Schow Player – Queanbeyan
2016 Stafford Cooper Player – Tuggeranong, Ainslie & Eastlake
John “Jacko” Pini Coach – Manuka
Ronald “Chook” Fowlie League Administration, Administration – Queanbeyan
Terry Gallagher Player – Manuka
2017 Kieran Johnson Player – Tuggeranong
Steven Vizy Player – Queanbeyan
Russell “Rusty” Taylor Umpire, League Administration
Barbara Marshall League Administration, Administration – Ainslie
2018 Ken Grigg Player – Manuka & Tuggeranong
Melissa Backhouse Player – Eastlake
Robert Anderson Player – Tuggeranong
Melissa Naughton Player – Ainslie
Andrew Bishop Player – Ainslie & Eastlake
Emily Diprose Player – Eastlake & Ainslie
2019 Alan Ray Player – Ainslie
Joanne Foster Player- Belconnen
Brian Read Player – Belconnen/ Ainslie
Jason Gilbert Player – Queanbeyan
Keith Miller  Inducted in 2006 – Elevated to “Legend” status
Tony Wynd Inducted in 2004 – Elevated to “Legend” status
Kevin ‘Cowboy’ Neale Inducted in 2006 – Elevated to “Legend” status
* Deceased

 

Premier Partners

Official Partners